Jdi na obsah Jdi na menu

POMÝŠLÍTE NA JARNÍ OČISTU? Nyní je ten správný čas!

16. 3. 2015

POMÝŠLÍTE NA JARNÍ OČISTU? Nyní je ten správný čas.

Z hlediska čínské medicíny je druhá polovina března velmi příznivé období na očistu fyzickou i mentální. Vládnoucím orgánem v tomto období jsou játra.

JÁTRA

Játra uschovávají krev, řídí vnitřní prostupnost orgánů a pohyb energie. Játra zabezpečují pohyb všeho, co se v organismu má pohybovat (energie, krev, výživné látky). Prostě aby vše plynulo tak, jak má a dostalo se na místo určení.

Dle čínského učení je v játrech ukryta duše člověka. Játra produkují hněv (vzteklouni mívají žlučníkové problémy - žlučník je párový orgán jater). Játra jsou zodpovědná za duševní a nervovou činnost.

Na oslabenost jater mohou ukazovat závratě, bolesti hlavy, záněty očí, bolesti pod žebry, suchost v krku, podrážděnost, puntičkářství, únava, třes končetin, křeče. Další možné projevy - nepořádnost, změny názorů, přičítání důvodů své skleslosti a depresí svému okolí.

Už i naši předkové podvědomě respektovali a naslouchali řeči svého těla. Období masopustů skončilo a nastal čas očisty. Neznamená to, že bychom neměli v tomto období konzumovat maso. Nicméně je to opravdu příznivé období k tomu, abychom si upevnili naše zdraví a můžeme to dělat každý tak trochu po svém.

A pokud se ještě přidá i mentální, duševní očista, pak se samozřejmě celý proces podpoří.

Po fyzické stránce můžete upravit svůj jídelníček. Dbejte více na to, co do svého těla dáváte. Volte raději lehkou stravu. Snažte se konzumovat co nejméně cukrů a tuků (i když paradoxně možná se Vám bude zdát, že právě na tyto potraviny máte nyní zvýšenou chuť, což by mělo být pro Vás vykřičníkem). Proplachujte svá těla kvalitními bylinnými čaji či obyčejnou vodou.

Další metodou je lymfodrenáž (manuální či přístrojová). Najděte si určitou formu pohybu, která Vás bude bavit. Pamatujte, že pokud se u toho budete nudit či "dělat to tzv. silou", tak tím můžete nadělat více škody než užitku. Třeba jste již nějaký čas pomýšleli na určitou formu cvičení, jen jste ještě neudělali ten první krok-:))

Dobré je samozřejmě doplnit fyzickou očistu s očistou duševní. I když se to může zdát nemyslitelné, odpočívejte! Najděte si každý den alespoň pár minut sami na sebe. Naučte se určité formy mentálního cvičení (můžeme jim říkat meditace, koncentrace,..). Naučte se uvolnit a vnímat svá těla. Tak schválně, kolikrát jste svému tělu poděkovali za to že Vám dobře slouží? Kolikrát jste se svému tělu omluvili, za to, jak jste s ním zacházeli? I tímto ukazujete, jak moc si sami sebe vážíte. Proč je tak divné pohladit SVÉ tělo? Když nemáme problém s tím pohladit, vyslechnout a soucítit s těmi druhými?

K práci sami na sobě nepotřebujete žádný speciální čas navíc. Jen si prostě jděte o něco dříve lehnout. Uvolněte se a pracujte se svým tělem a myslí. Může se stát, že u toho usnete. Nevadí. To, na co myslíme těsně před usnutím, se nám ještě tak nějak dopracovává v době spánku.

Ke skloubení obojího můžete třeba zvolit energetické cvičení jako je joga, či kung, thai či a podobně. Není to nic složitého a po pravidelném opakování se dostaví výsledky celkem rychle.

Pro ty z Vás, kteří by chtěli určitý návod, jak pracovat, doporučuji 8 - denní harmonizaci (mnou vypracovaný program na celých 8 dní - je součástí mé knihy "Mé kouzelné Já" nebo jako samostatný kurz, info na webu, lišta vlevo).

Vše je z velké části na Vás, jestli si uděláte čas-:))

Přeji příjemné jaro,

Markéta