Jdi na obsah Jdi na menu

Jak joga pomáhá

Jak joga pomáhá?

Rozvrh lekcí / cení ZDE

yoga-1812695_960_720.jpg

Pravidelné praktikování jogy nám dává energii pro plnohodnotný a radostný život. Čas, který trávíme při cvičení, nám pomáhá vidět problémy z nadhledu a vytváří zásobu vitální vnitřní síly. Z čehož má užitek nejen naše tělo a mysl, ale také naše nejbližší okolí – rodina, přátelé, práce.

Léčebné účinky jogy

Léčebných účinků je opravdu mnoho. S trochou nadsázky by se dalo říci, že pravidelné praktikování jogy zlepšuje VŠECHNY FYZICKÉ I PSYCHICKÉ OBTÍŽE.

Nástup výraznějších výsledků je u každého z nás individuální. Někdo si musí počkat týdny, měsíce. Jiný pocítí úlevu a značný rozdíl po pár lekcích.

Dá se říci, že doba, kdy ucítíme znatelný výsledek, je přímo úměrná tomu, jaký život jsme před praktikováním vedli.

Pokud jsme tedy nevěnovali sami sobě pozornost, nevnímali řeč těla, nedbali na stravovací návyky a vše řešili prostředky klasické medicíny, pak bude jistě nástup pozvolnější.

Nicméně po každém cvičení se dostaví velmi příjemné a uvolňující pocity, které nás budou motivovat jít dál.

Mohu zde vyjmenovat jen opravdu některé potíže, které joga pomáhá řešit:

Hemeroidy, křečové žíly
Krevní tlak (vysoký, nízký, kolísavý)
Srdeční slabost
Bolesti hlavy, migrény
Hormonální záležitosti, sexualitu, menstruační potíže
Problémy s páteří, pohybový aparát – zlepšuje pohyblivost
Trávení, vylučování (zácpy, průjmy, nadýmání, žlučník, slezina, slinivka…)
Spánek, psychika
Kožní potíže
Únava
Redukce váhy, formování postavy
Diabetes
Artritida
Astma (dýchací potíže)
Ploché nohy
Špatné soustředění a mnoho dalšího….

 

Význam jogy

Každá lidská bytost je tvořena ze tří základních složek: těla, mysli a duše. Abychom žili spokojeně a vitálně, je třeba harmonie všech tří složek. Tedy fyzické, mentální i duševní zdraví. V současné moderní době existují problémy, které působí na všechny tři zmíněné aspekty.

Pravdou je, že úplně všechny ovlivnit nemůžeme, tedy ne zcela. Ale ve velké míře záleží opravdu jen na nás, jak se výdobytky a nároky současné doby necháme ovlivnit. Praktikováním jogy se zastavíme, trávíme čas sami se sebou a dostáváme tak příležitost k sebereflexi, pochopení. Dochází ke změně chápání světa a našich vlastních potřeb.

Běžná lekce jogy se skládá jak z aktivní části – tedy fyzického cvičení, tak části duševní – meditace. Nedílnou součástí je také práce s dechem - pranájáma.

Pranájáma je souhrn dechových technik, díky nimž se učíme regulovat, usměrňovat a  navyšovat svou vlastní energii – pránu (prána = energie, jáma = regulace).

Po správně vedené lekci jogy se cítíme uvolněnější a zároveň energičtější, mysl je bystřejší. Díky pravidelnému praktikování tak posilujeme nejen tělo zvenku, ale také zevnitř. Stáváme se odolnějšími vůči stresu, bacilům a dalším nepříznivým okolnostem, kterým jsme každý den vystaveni. Vracíme se k přírodě, ke své podstatě, podstatě bytí.

Praktikováním jogy se učíme žít TADY A TEĎ.

Vývoj jogy

Již zhruba před 5000 lety byl v dnešní  Indii (tehdejším Pákistánu) poprvé vysvětlen celý jogový systém. Tehdejší poustevníci (rišijové), kteří žili mimo civilizaci, vyvinuli různé ásany (pozice). Sledovali chování zvířat žijících kolem, např. protahování tygra při vstávání, nadouvání pavího břicha, hadí ohebnost,…

A proto ještě dodnes nesou mnohé ásany názvy zvířat. Tito poustevníci totiž studováním poznali, že zvířata ve volné přírodě nikdy netrpí lidskými chorobami. Začali pohyby jednotlivých zvířat napodobovat a tak také odhalili léčebné účinky jednotlivých pohybů (ásan).

Zkoumali také působení různých stravovacích návyků zvířat. Jako např. lev – neklidný, masožravec. Slon – býložravec, klidně stojící, obklopen šťastnou a poklidnou atmosférou. Z toho si tedy vyvodili, že je pro nejpřínosnější vegetariánská strava. V průběhu dalších staletí, tisíciletí byly metody zdokonalovány.

Rozvrh lekcí / ceník ZDE